Erytrea

Aresztowana:

Grudzień 2004 r.

Spędziła tam:

5813 dni

Uwolniona:

Listopad 2020 r.

Twen Theodros


Twen Theodros przez 16 lat była więziona i intensywne prześladowana za swoją wiarę, a jesienią 2020 roku została zwolniona w ramach amnestii.

Twen w momencie zatrzymania miała 21 lat i miała za sobą zaledwie dwa lata odkąd uwierzyła w Chrystusa. Została aresztowana w lutym 2004 roku. Funkcjonariusze policji zauważyli jak wychodzi ze spotkania chrześcijańskiego. Więzili ją przez miesiąc. Została ponownie aresztowana w tym samym roku w sylwestra podczas czuwania modlitewnego. Przez prawie trzy lata była zamknięta w kontenerze transportowym w więzieniu Mai Serwa w pobliżu Asmary, gdzie obecnie więzieni są chrześcijanie zatrzymani podczas ostatniej fali aresztowań.

Twen wspomina: „Funkcjonariusze więzienni wywierali na mnie presję, mówiąc: »Zmusimy cię siłą [do wyrzeczenia się wiary]. Jeśli się nie podporządkujesz, umrzesz«”. Później Twen została oddzielona od chrześcijańskich więźniów, a następnie wysłana do innego więzienia na wybrzeżu Morza Czerwonego, jednego z najgorętszych miejsc w Erytrei gdzie wtrącono ją do podziemnej celi.

Kiedy zastanawia się nad swoim pobytem w więzieniu i cierpieniem, którego była świadkiem i które znosiła, ma następujące przesłanie dla chrześcijan w wolnym świecie: „Wasze modlitwy mnie uratowały. To zwycięstwo jest zwycięstwem nas wszystkich. Wszystko to stało się możliwe dzięki Bożej łasce. Czuję się tak błogosławiona, że mogę uczestniczyć w cierpieniu Chrystusa. Nawet teraz nie żywię żadnej nienawiści do tych, którzy wtrącili mnie do więzienia i próbowali uprzykrzyć mi życie. Kocham ich”.

W Erytrei więzieni są: