Erytrea

Aresztowany:

Maj 2004 r.

Wyrok:

nieznany

Spędził tam:

7362 dni

Dr Kiflu Gebremeskel


Kiflu Gebremeskel uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych na Uniwersytecie w Chicago. W Erytrei pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Asmarze, pełnił tam również funkcję dziekana. Od 1999 r. pracował jako pełnoetatowy pastor oraz członek zarządu krajowego Kościoła Pełnej Ewangelii. Był także przewodniczącym Ewangelicznego Aliansu Erytrei.

Rankiem 23 maja 2004 r. został aresztowany. W trakcie najścia na jego dom milicjanci obrażali jego żonę oraz skonfiskowali klucze do obiektów kościelnych. Wbrew prawu przetrzymywano go bez postawienia mu oficjalnych zarzutów. Od czasu aresztowania nie mógł się on spotykać ze swoją żoną i czwórką dzieci. 

Przez kilka lat nie było żadnych wiadomości o pastorze Kiflu. Pod koniec 2014 r. widziano go w szpitalu, ale osobie, która go rozpoznała, nie pozwolono z nim rozmawiać, natomiast w październiku 2021 r. zgłoszono, że wówczas często bywał w szpitalu z powodu podejrzenia nadciśnienia tętniczego i cukrzycy związanej ze stresem. Wizyty te odbywały się pod ścisłym nadzorem służb bezpieczeństwa.

Zachęcamy do wysyłania listów do pastora Kiflu. Nawet jeśli nie dotrze ona do adresata, będzie stanowić znak dla erytrejskiego reżimu, że wiele osób na całym świecie interesuje się losem uwięzionego. 

W Erytrei więzieni są także: