Erytrea

Aresztowany:

Czerwiec 2004 r.

Wyrok:

nieznany

Spędził tam:

7264 dni

Meron Gebreselasie


Meron Gebreselasie (znany również jako Million) został aresztowany 3 czerwca 2004 r. Był wtedy pastorem Kościoła Ewangelicznego Rhema w Massawie. Pracował również w miejscowym szpitalu jako anestetysta. Uwięziono go niedługo po tym, jak 27 maja 2004 r. został aresztowany pastor Tesfatsion Hagos z Asmary, który przyjechał go odwiedzić. Gdy Meron odwoził jego rzeczy do Asmary, został zatrzymany na punkcie kontrolnym i od tamtej pory przebywa w więzieniu.

Obydwaj pastorzy posługiwali w kościołach arbitralnie zdelegalizowanych w 2002 r. przez bezwzględny reżim marksistowski rządzący Erytreą. Od tamtej pory uznawane są tylko kościoły: rzymskokatolicki, prawosławny i luterański oraz sunnicki islam, choć i te wyznania są ściśle monitorowane, a wszelkie przejawy niesubordynacji wobec władz są surowo karane.

Przez pierwsze dwa miesiące Meron Gebreselasie był przetrzymywany w areszcie policyjnym, a następnie został przeniesiony do okrytego złą sławą więzienia o zaostrzonym rygorze Wengel Mermera. Uważa się, że wielu znanych więźniów politycznych i wojskowych, jak również liderów kościoła (wśród nich Mussie Ezaz oraz pastorzy: dr Kifl u Gebremeskel, Haile Nayzgi i Kidane Weldou) jest tam przetrzymywanych w surowych celach, przypominających labirynt lochów. Podobnie jak pastor Meron nigdy nie stanęli oni przed sądem i są pozbawieni możliwości jakichkolwiek kontaktów ze światem zewnętrznym.

Według ostatnich informacji, jakie wypłynęły z więzienia w marcu 2020 r., stan zdrowia pastora Merona jest stabilny. Meron Gebreselasie nie jest żonaty. Jego rodzice zmarli, a siostra mieszka obecnie w Kanadzie.

Pastor Tesfatsion wyszedł z więzienia w 2010 r. w bardzo ciężkim stanie zdrowia. Wyzdrowiał i opuścił Erytreę.

Od 31.08.2022 jest możliwość wysyłania listów do Erytrei, w związku z tym zachęcamy do wysyłania listów do uwięzionego pastora Merona.

W Erytrei więzieni są także: