Chiny

Aresztowany:

Luty 2019 r.

Wyrok:

5,5 roku więzienia

Spędził tam:

1945 dni

Li Juncai


Pastor Li Juncai z Centralnego Kościoła Domowego okręgu Yuanyang w Xinxiang w prowincji Henan odbywa obecnie wyrok pięciu i pół roku więzienia za protestowanie w 2019 r. przeciwko usuwaniu przez rząd krzyża z dachu budynku jego kościoła.

Masowe usuwanie krzyży z budynków kościelnych zaczęło się w prowincji Henan w 2018 r. Wtedy w ciągu roku policja usunęła co najmniej 4 tysiące krzyży. Usuwano je nawet z budynków kościołów prowadzonych przez rząd, a mniejsze kościoły całkiem zamykano. Dzisiaj w prowincji Henan rzadko można zobaczyć krzyż.

Gdy 20 lutego 2019 r. władze sprowadziły dźwig, by usunąć krzyż z kościoła pastora Li Juncaia, na spotkanie ubranym po cywilnemu policjantom wyszła grupa starszych, chrześcijańskich mieszkańców miasta, w większości kobiet. Chrześcijanie śpiewali hymny i modlili się, próbując powstrzymać władze przed zdjęciem krzyża. Policja pobiła i aresztowała protestujących, wyważyła bramy kościoła i usunęła krzyż. Pastor Li Juncai mówił pracującym, że powinni postępować zgodnie z prawem, i że sprzeciwia się usuwaniu krzyży. Policja go aresztowała i oskarżyła o zakłócanie służby publicznej.

Następnego dnia, funkcjonariusze urzędu ds. spraw religijnych usunęli symbole religijne z wnętrza budynku kościoła i zmusili wiernych do wywieszenia z przodu kościoła chińskiej flagi państwowej. Wiele kościołów musi teraz robić to samo; są też zobowiązani wieszać w kaplicy portret prezydenta Xi Jinpinga i instalować kamery monitoringu skierowane w stronę zgromadzonych na nabożeństwie.

Pastora Li Juncaia oskarżono o malwersacje i przeszkadzanie administracji rządowej, skazano na pięć i pół roku więzienia i obciążono grzywną w wysokości ponad 7 tysięcy dolarów amerykańskich.

Centralny Kościół Domowy okręgu Yuanyang należał do kierowanego przez rząd Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii, aż w 2013 r. połączył się z lokalnym kościołem domowym. Co tydzień służył około 700-800 osobom.

W Chinach więzieni są także: