Iran

Aresztowani:

Sierpień 2022 r.

Spędzili tam:

273 dni

Uwolnieni:

Maj 2023 r.

Sara Ahmadi i Homayoun Zhaveh


Najnowsze wiadomości:

22 stycznia 2023 r. trzydzieści więźniarek na oddziale kobiecym więzienia Evin napisało wspólne oświadczenie, domagając się zakończenia niesprawiedliwych wyroków i zaprzestania egzekucji osób protestujących. Sara Ahmadi była jedną z osób które podpisały oświadczenie. 
 

*****************************************************************************

Sara i jej mąż Homayoun, mieszkający na stałe w Teheranie, zostali aresztowani po raz pierwszy w 2019 r., gdy przebywali wraz z innymi chrześcijańskimi rodzinami na wakacjach w mieście Amol nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Inni chrześcijanie również byli wówczas przesłuchiwani, ale tylko Sara i Homayoun zostali zatrzymani, najpierw w Sari, w pobliżu Amol, a potem w więzieniu Evin w Teheranie. Po miesiącu Homayoun został zwolniony za kaucją, natomiast Sara była przetrzymywana przez 67 dni, z czego 33 dni w izolatce, gdzie była poddawana ogromnym torturom psychicznym.

W listopadzie 2020 r., sędzia Iman Afshari skazał Sarę na jedenaście lat więzienia. Została oskarżona o pełnienie roli przywódczej w jednym z kościołów domowych. Homayoun został skazany na dwa lata więzienia za uczestniczenie w spotkaniach tej grupy. Zabroniono im również podróżować za granicę oraz zostać członkami jakichkolwiek ugrupowań społecznych lub politycznych w okresie dwóch lat po odbyciu wyroku. Zostali też zobowiązani do sześciomiesięcznej służby publicznej w centrum dla osób chorych psychicznie.

Na rozprawie apelacyjnej w grudniu 2020 r. wyrok Sary został wprawdzie zmniejszony do ośmiu lat, ale wszystkie pozostałe składowe wyroku podtrzymano.

Małżonkowie zostali wezwani do stawienia się w więzieniu w marcu 2021 r., w celu odbycia wyroku. Jednak dzięki temu, że ich prawnik wystąpił o ponowne rozpatrzenie sprawy w Sądzie Najwyższym, Sara i jej mąż pozostali na wolności, ale ich konta bankowe zostały zablokowane.

9 czerwca 2021 r. małżonkowie zostali powiadomieni, że Sąd Najwyższy odrzucił ich apelację, tak więc 15 czerwca stawili się w więzieniu Evin, aby rozpocząć odbywanie wyroku. Poinformowano ich jednak, że mają wrócić do domu. Przez cały kolejny rok żyli w wielkiej niepewności. Zastanawiali się, co przyniesie im przyszłość.

Gdy 13 sierpnia 2022 r. zostali ponownie wezwani do stawienia się w więzieniu, byli przekonani, że otrzymają z powrotem rzeczy, które zostały skonfiskowane podczas aresztowania. Zamiast tego, zostali zatrzymani i osadzeni w więzieniu w celu odbycia zasądzonej im kary.

Zachęcamy do napisania listu do naszej siostry i brata w Chrystusie. Można skomponować własny list w języku perskim lub angielskim bądź skorzystać z pozdrowień załączonych w poniższym linku.