Birma

Aresztowany:

Grudzień 2022 r.

Wyrok:

6 lat

Spędził tam:

561 dni

Hkalam Samson


4 grudnia 2022 r. władze aresztowały chrześcijańskiego lidera Hkalama Samsona, pastora i doradcę Konwencji Baptystycznej stanu Kaczin w Mjanmie (Birmie). Został on zatrzymany na międzynarodowym lotnisku w Mandalaj, gdy wylatywał na leczenie do Tajlandii. Następnego dnia pastora Samsona odesłano samolotem z powrotem do Myitkyiny w stanie Kaczin, gdzie po wylądowaniu został ponownie aresztowany, rzekomo w związku z tym, o czym mówił w swoich kazaniach oraz podczas spotkań biblijnych.

Przed aresztowaniem pastor Samson zorganizował pogrzeby osób, które zginęły podczas październikowego nalotu junty wojskowej na uczestników koncertu na rzecz Armii Niepodległości Kaczinu. Starał się także zapewnić opiekę medyczną tym, którzy doznali ciężkich obrażeń w wyniku tego ataku. Miesiąc później uczestniczył też w spotkaniu modlitewnym upamiętniającym tych, którzy zginęli.

7 kwietnia 2023 r. sąd w Myitkyinie skazał pastora Samsona, który pełni również funkcję przewodniczącego Krajowej Rady Konsultacyjnej stanu Kaczin, na sześć lat więzienia pod zarzutem terroryzmu, bezprawnego zrzeszania się i podżegania do sprzeciwu wobec dyktatury wojskowej.

Pastor Hkalama Samson jest szanowany na całym świecie za swoją pracę na rzecz wolności sumienia i wyznania oraz praw człowieka w Mjanmie (Birmie). Wcześniej stanął już przed sądem birmańskim, po tym jak w lipcu 2019 r. spotkał się z prezydentem USA, z którym omawiał temat wolności wyznania w Mjanmie (Birmie).