Iran

Aresztowana:

Luty 2024 r.

Wyrok:

2 lata

Spędziła tam:

125 dni

Laleh Saati


Iranka o imieniu Laleh Saati przez pewien czas mieszkała w Malezji, gdzie została ochrzczona jako chrześcijanka. Nie chcąc wracać do Iranu, Laleh złożyła wniosek o azyl, ale proces przedłużał się bez rozstrzygnięcia. Sfrustrowana opóźnieniem, a także z powodu tęsknoty za starszymi rodzicami, wróciła do Iranu w 2017 roku.

Od czasu powrotu Laleh była wielokrotnie wzywana na przesłuchania przez agentów wywiadu. Następnie, 13 lutego 2024, nawrócona chrześcijanka została aresztowana w domu swojego ojca w mieście Ekbatan, na przedmieściach Teheranu. Jako dowody przeciwko niej przedstawiono zdjęcia i filmy z jej chrztu i działalności chrześcijańskiej w Malezji.

16 marca 45-letnia wierząca stanęła przed sędzią, który zapytał ją, dlaczego ryzykowała powrót do ojczyzny, biorąc pod uwagę, że „robiła takie rzeczy [działalność chrześcijańską] poza Iranem”. Następnie została skazana na dwa lata więzienia i dwuletni zakaz podróżowania za „działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu poprzez powiązania z »syjonistycznymi« organizacjami chrześcijańskimi”.

Sprawa ta wyraźnie pokazuje, że irańskie władze są w stanie uzyskać informacje na temat działalności osób ubiegających się o azyl w innych krajach i wykorzystać je przeciwko nim. Podczas gdy większość krajów zachodnich uznaje niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są irańscy chrześcijanie, wnioski o azyl są często odrzucane, jeśli sędzia kwestionuje rzeczywisty charakter nawrócenia.

Pamiętajmy o Laleh w naszych modlitwach, gdy będzie musiała stawić czoła dwuletniemu wyrokowi więzienia. Prośmy, aby otrzymała pocieszenie, odwagę i duchową siłę potrzebną do dalszej wytrwałości w wierze.

Do Laleh można wysłać zachęcający list.  

W Iranie więzieni są także: